24 październik 2023

Spadła liczba zgłoszeń dotyczących spalania odpadów

zdjęcie: Spadła liczba zgłoszeń dotyczących spalania odpadów / pixabay/2088631
W Małopolsce spadła liczba zgłoszeń dotyczących spalania odpadów w piecach, chociaż sama liczba kontroli nie zmniejszyła się znacząco – wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego (PAS).
REKLAMA

Według danych zaprezentowanych przez PAS we wtorek w Krakowie, w 2022 r. o 2,5 tys. zmniejszyła się liczba zgłoszeń do gmin o paleniu śmieci lub o zadymieniu – zgłoszeń było 4,5 tys., podczas gdy w 2021 – 7 tys. Dane te zostały zebrane z 60 małopolskich gmin.

"W gminach bez straży miejskiej lub gminnej sytuacja wygląda gorzej (…). Ludzie wiedzieli, że nie ma sensu zgłaszać, bo albo tej kontroli nikt nie przeprowadzi, albo będzie ona nieskuteczna albo mandat nie zostanie nałożony z uwagi na to, że urzędnicy nie mają takiej możliwości" – powiedziała Natalia Matyasik, współautorka raportu.

Obecnie w gminach bez strażników miejskich na jednego upoważnionego do kontroli urzędnika przypada ponad trzykrotnie więcej domów do sprawdzenia niż w gminach ze strażą (1039 w porównaniu do 319). Urzędnicy prowadzą kontrole tylko w dni robocze, w godzinach pracy urzędu.

2 proc. kontroli palenisk prowadzonych w gminach bez straży i 5 proc. w gminach ze strażą kończyło się identyfikacją wykroczenia. W gminach bez straży 38 proc. stwierdzonych kontroli naruszeń przepisów ochrony powietrza nie było w żaden sposób karanych.

Zdaniem przedstawicieli PAS, wartość mandatów dla osób, które palą śmieciami, jest "bardzo niska" – w gminach ze strażą wynosi średnio 229 zł, bez straży – 198 zł. Maksymalna wysokość mandatów za spalanie śmieci wynosi do 500 zł.

Z raportu wynika, że liczba kontroli w 2022 r. była jednak zbliżona do liczby w 2021 i wyniosła ponad 15 tys. Większość to kontrole rutynowe.

Przedstawiciele PAS skrytykowali projekt nowego Programu ochrony powietrza (POP) w Małopolsce.

"Do tej pory każda gmina miała obowiązek przeprowadzić określoną liczbę kontroli. Nowy POP nie ma zapisów o takiej minimalnej liczbie kontroli. Jest jedynie zapis, że będzie to ustalane indywidualnie z gminami" – podkreśliła Ewa Lutomska z PAS oceniając, że może to przyczynić się do zmniejszenia liczby kontroli i bezkarności w łamaniu przepisów o ochronie powietrza.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ maak/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Rabka
-4.4°C
wschód słońca: 07:20
zachód słońca: 15:41
Koronawirus
małopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rabce