reklama
kategoria: Motoryzacja
artykuł sponsorowany
28 listopad 2024

Wyższe ceny aut spalinowych od przyszłego roku? Dlaczego warto przyspieszyć decyzję o nowym aucie

zdjęcie: Wyższe ceny aut spalinowych od przyszłego roku? Dlaczego warto przyspieszyć decyzję o nowym aucie / pixabay/8149872
Warszawa, 28/11/2024
Od stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe regulacje, które mogą istotnie wpłynąć na ceny samochodów spalinowych w Polsce i w całej Europie. W związku z tym polscy przedsiębiorcy powinni rozważyć przyspieszenie decyzji o pozyskaniu nowych samochodów do firm, aby uzupełnić swoje floty przed podwyżkami, które mogą nadejść już niedługo.

• Regulacje na podstawie dyrektywy AAQD (Ambient Air Quality Directive) wymuszą na producentach samochodów obniżenie emisji spalin produkowanych aut, co może zwiększać koszty.

• Będzie to prawdopodobnie skutkować przerzuceniem kosztów na klientów, a co za tym idzie, znacznymi podwyżkami cen aut spalinowych.

• Z danych zawartych w „Barometrze Flotowym 2024” opracowanym przez Arval Mobility Observatory wynika, że niemal 30% firm w Polsce planuje zwiększenie swoich flot w ciągu najbliższych trzech lat.

• Przyspieszenie decyzji o pozyskaniu nowych samochodów w tym roku może okazać się kluczowym krokiem dla przedsiębiorców, aby uniknąć rosnących wydatków.


Dyrektywa AAQD nałoży na producentów samochodów nowe limity emisji spalin: średnio 93,6 g CO₂/km dla wyprodukowanych samochodów osobowych i 153,6 g CO₂/km dla aut dostawczych. Za przekroczenie tych norm producenci będą musieli zapłacić karę wynoszącą 95 euro za każdy dodatkowy gram CO₂ powyżej limitu. Przykładowo, dla samochodów popularnego segmentu C, może to oznaczać dodatkowy koszt rzędu 20 tysięcy złotych, co niemal na pewno zostanie doliczone do ceny sprzedaży auta.

Dodatkowo rygorystyczne standardy pomiarów emisji metodą WLTP (Worldwide Harmonized Light Vehicles Test Procedure) oraz brak możliwości natychmiastowego wprowadzenia nowych rozwiązań technologicznych stawiają producentów przed wyzwaniem obniżenia emisji – a to może sprawić, że ceny samochodów spalinowych będą wzrastać już od przyszłego roku.

Korporacyjne plany zakupowe i budżety

Firmy od lat stanowią główny motor napędowy sprzedaży samochodów w Polsce – według Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów w pierwszej połowie 2024 roku przedsiębiorstwa zakupiły 190,5 tys. aut, co stanowiło aż 68,8% całej sprzedaży. W ostatnich latach polskie firmy miały też ambitne plany związane z zakupami nowych pojazdów.

W badaniu „Barometr Flotowy 2024” niemal 30% przedsiębiorstw w Polsce zadeklarowało, że planuje powiększenie swoich flot w ciągu najbliższych trzech lat, wyprzedzając pod tym względem większość krajów europejskich. Szczególnie duże zapotrzebowanie będzie dotyczyć pojazdów dostawczych – aż 39% przedsiębiorstw korzystających z takich samochodów zamierza zwiększyć ich liczbę. Jednocześnie fleet managerowie szacują, że  w ciągu trzech lat udział poszczególnych napędów we flotach nie zmieni się znacząco i nadal 86% parku pojazdów osobowych będą stanowiły auta spalinowe. W przypadku pojazdów dostawczych, ten udział będzie jeszcze większy – aż 91% – mówi Radosław Kitala,
Arval Mobility Observatory manager w Arval Service Lease Polska.

Wyścig z czasem – warto rozważyć wcześniejsze zakupy

Indeks Cenowy SAMAR (ICS) pokazuje, że w ciągu ostatniego roku ceny katalogowe nowych aut wzrosły o 1,6% rok do roku. Od lutego 2023 roku, kiedy indeks wynosił 9,3%, wzrost cen stopniowo hamował przez 16 miesięcy, osiągając 1,5% w czerwcu tego roku. Jednak już w lipcu i sierpniu wzrost ponownie przekroczył poziom 1,6%, a producenci zapowiadają dalsze podwyżki – głównie ze względu na nadchodzące przepisy AAQD. W sierpniu 2024 roku średnia cena sprzedaży nowych aut wyniosła 179 784 zł, co stanowi wzrost o 2,9% w porównaniu z poprzednim rokiem. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2024 roku ceny te przekroczyły poziom 180 tysięcy złotych, co jest wzrostem o 5,6% r/r. W związku z przewidywanymi podwyżkami, rok 2024 może zamknąć się zwiększoną sprzedażą, jako że wielu kupujących chce skorzystać z obecnych cen – szczególnie klienci firmowi.

Biorąc pod uwagę nadchodzące zmiany w przepisach i wzrost średnich cen nowych aut osobowych, pozyskanie samochodów do firmy jeszcze przed końcem roku wydaje się rozsądnym posunięciem. Przewidywany dalszy wzrost cen – związany bezpośrednio z regulacjami emisji – skłania do refleksji: jeśli budżet firmy pozwala na inwestycje, opłaca się zaplanować włączenie do firmowej floty samochodów spalinowych jeszcze w 2024 roku, co może przynieść znaczne oszczędności.


O Arval:
Arval specjalizuje się w wynajmie pojazdów z pełną obsługą oraz w nowych rozwiązaniach w zakresie mobilności. Łączna flota leasingowana przez Arval składa się z niemal 1,7 mln pojazdów na całym świecie (koniec grudnia 2023 r.). Każdego dnia ponad 8400 pracowników Arval w 29 krajach oferuje klientom – od dużych międzynarodowych korporacji po mniejsze firmy i indywidualnych klientów detalicznych – elastyczne rozwiązania, które sprawią, że podróże staną się bezproblemowe i będą odbywały się w zrównoważony sposób. Arval jest założycielem i członkiem sojuszu Element-Arval Global Alliance, który jest światowym liderem w zarządzaniu flotą, z ponad 4,4 mln pojazdów w 56 krajach. Firma Arval powstała w 1989 roku i jest w pełni własnością Grupy BNP Paribas. W ramach Grupy, Arval jest częścią pionu Commercial, Personal Banking & Services.

Arval został nagrodzony złotym medalem EcoVadis 2023, plasując swoją strategię zrównoważonego rozwoju w 5% najlepiej ocenianych firm.
www.arval.pl

O BNP Paribas:
BNP Paribas jest czołowym bankiem w Unii Europejskiej i kluczowym graczem w światowej bankowości. Jest obecny w 65 krajach i zatrudnia około 185 000 pracowników, w tym ponad 145 000 w Europie. Grupa zajmuje kluczowe pozycje w trzech głównych obszarach działalności: Commercial, Personal Banking & Services obejmujące bankowość komercyjną i detaliczną Grupy oraz kilka specjalistycznych przedsięwzięć, w tym BNP Paribas Personal Finance i Arval; Investment & Protection Services z rozwiązaniami oszczędnościowymi, inwestycyjnymi i ochronnymi; oraz Corporate & Institutional Banking, skoncentrowany na klientach korporacyjnych i instytucjonalnych.

W oparciu o silnie zdywersyfikowany i zintegrowany model, Grupa pomaga swoim klientom (osobom fizycznym, stowarzyszeniom społecznym, przedsiębiorcom, małym i średnim przedsiębiorstwom, korporacjom oraz klientom instytucjonalnym) w realizacji ich projektów dzięki szerokiemu wachlarzowi rozwiązań: od finansowania, przez inwestycje i oszczędności po ochronę ubezpieczeniową. W Europie Grupa działa na czterech rynkach krajowych (w Belgii, Francji, we Włoszech i w Luksemburgu). BNP Paribas rozwija swój zintegrowany model bankowości komercyjnej i detalicznej w kilku krajach śródziemnomorskich, Turcji i Europie Wschodniej. Jako kluczowy gracz w międzynarodowej bankowości, Grupa posiada wiodące platformy i linie biznesowe w Europie, jest mocno obecna w obu Amerykach oraz prowadzi solidną i szybko rozwijającą się działalność w regionie Azji i Pacyfiku.

BNP Paribas wdrożył we wszystkich swoich działaniach podejście oparte na społecznej odpowiedzialności biznesu, dzięki czemu może przyczynić się do budowania zrównoważonej przyszłości, zapewniając jednocześnie wydajność i stabilność Grupy.

www.bnpparibas.com  

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Rabka
0.8°C
wschód słońca: 07:18
zachód słońca: 15:43
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rabce